Vakfımız 1988 yılında 28 demiryolcunun bir araya gelmesiyle TCDD’ nin gelişmesine katkıda bulunmak ve TCDD Personelinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, kalkınma ve dayanışmalarını sağlamak amacı ile “TCDD’Yİ GELİŞTİRME VE TCDD PERSONELİ DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA VAKFI” adında vakıf kurulmuştur.

TCDD çalışanlarına ve emekli personeline sağladığı yüksek yatırım getirisi ile TCDD Vakfı, 20 yıldır kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun,  dünyada demiryolu sektöründe başlayan küresel yarışa seyirci kalmayarak, gerçekleştirdikleri büyük değişim ve dönüşümlerle küresel oyuncu olma yolunda hızla ilerlediklerini belirtti.

Ülkemizin iki milli kuruluşu TCDD ve TÜBİTAK işbirliğiyle, güvenli demiryolu işletmeciliği için yeni teknolojilerin ele alındığı “İş Birliği Geliştirme Çalıştayı” düzenlendi.

TÜBİTAK Gebze(Kocaeli) Yerleşkesindeki TÜSSİDE Konferans Salonu’nda başlayan çalıştayın açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun,  son yıllarda dünyada demiryolu sektöründe küresel bir yarış yaşandığını, 2003 yılından itibaren sektörümüzün öncelikli ulaşım politikası olarak kabul edilmesiyle birlikte, Doğu-Batı aksı üzerinde yaşanan bu yarışa seyirci kalınmayarak, yaptıkları yatırımlar, gerçekleştirdikleri büyük değişim ve dönüşümlerle küresel oyuncu olma yolunda hızla ilerlediklerini belirtti.

TCDD’nin 162 yıllık köklü bir kurum olarak, yeni dönemdeki misyonu gereği, ülkemizde yerli ve milli demiryolu sanayisinin oluşturulması ve özellikle teknolojik süreçlere öncülük edilmesi zorunluluğu bulunduğuna işaret eden Uygun, “Bu amaçla yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması, yurtdışına bağımlılığın azaltılarak cari açığın düşürülmesi için yerli ve milli üretime yönelik büyük gayret göstermekteyiz.” dedi.

Günümüzde, teknoloji üretme ve kullanma yeteneği, ülkelerin birbirleriyle olan rekabetlerinde üstünlüğü belirleyen en önemli öğe haline gelmiştir. Teknoloji üretebilmek için de insan kaynağı, finans kaynağı ve talep unsurlarının aynı anda bir arada bulunması gerektiği ortadadır. Yeni teknolojiler, önümüzdeki yıllarda sanayiyi sarsacak ve geleneksel demiryolu taşımacılığı modellerini bozacak şekilde geliyor. Bunu akılda tutarak, gelecekteki manzaraların nasıl görünebileceğini ve teknolojinin demiryolu sisteminde nasıl devrim yaratabileceğini araştırmak ve emniyetli, güvenli, konforlu bir demiryolu için çalışmak zorundayız.” ifadelerinde buluna Uygun,  Bilgi ve teknolojinin üretildiği ortamlardan, kullanıldığı ortamlara aktarılması yönünde çalışmalar yapan TÜBİTAK ile işbirliği yaparak demiryolu sektörünün millileşmesi için önem arz eden Ar-Ge projelerini bugüne kadar birlikte yürüttük ve yürütmeye devam ettiklerini aktardı.

Bu kapsamda bugüne kadar

•           Milli Sinyalizasyon

•           E-1000 Tipi Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi

•           Kompozit Fren Pabucu İmalatı

•           Trafik Kontrolörü Simülatörü Yazılımı ve İmalatı

•           Darası Hafifletilmiş Yük Vagonunun Tasarımı ve İmalatı

•           Milli Tren Simülatörü Tasarım ve İmalatı ile

•           Elektrifikasyon Kompozit Konsol ve Hoban İzolatörü İmalatı projelerini başarıyla tamamladıklarını, Mantarı Sertleştirilmiş Ray Projesi, E-5000 Elektrikli Anahat Lokomotifi Tasarımı ve Prototip İmalatı ile Ağır Dizel Motorun Modernizasyonu (TLM16V185 tipi)  proje çalışmalarının ise devam ettiğini belirten Uygun konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu teknolojilerin TCDD’nin ihtiyaçlarının yerli ve milli olarak karşılanması yanında uluslararası demiryolu pazarında da Ülkemize önemli gelir kazandırması hedeflenmektedir. Bugün gerçekleştireceğimiz Çalıştay ile demiryolu sektörünün öncü kuruluşu, en önemli hizmet sağlayıcısı ve kullanıcısı olarak bizler yeni taleplerimizi ortaya koyacağız.  Çalıştayda alınacak kararlar doğrultusunda yapılacak iş birliği ile seçilen ana başlıklarda teknoloji geliştirme süreçleri hızlıca başlatılacak ve ilk çıktılar TCDD altyapısında uygulanmaya başlanacaktır. Sürecin ileriki safhasında ise birlikte hayata geçirilecek projelerin gerçekleştirilebilir - sürdürülebilir ve genişletilebilir olması için TCDD, kendi kaynakları ile geliştirme ve uygulamaya yönelik etkin çalışmalar yürütecektir.”

Ülkemizin en önemli teknoloji üretebilme altyapısına sahip kuruluşu TÜBİTAK’ın  çözüm önerilerinizle birlikte büyük işler başaracaklarına olan inançlarının tam olduğunu sözlerine ekleyen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun,  Çalıştayın, Ülkemiz, demiryolu sektörü ve kuruluşlar adına hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın da konuşma yaptığı, yerli ve milli üretim seferberliği kapsamında ülkemizde yerli ve milli demiryolu sanayisinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların  değerlendirileceği Çalıştaya, TCDD ve TÜBİTAK’ın yanı sıra her iki kuruma bağlı kuruluşların yetkilileri ve uzmanları da katılıyor.

İLETİŞİM

Balgat Mahallesi 1419. Cad. No:12
Balgat / ANKARA

TELEFON & FAKS

+ 90 (312) 311 45 96
+ 90 (312) 324 23 99
+90 (312) 324 42 42