Vakfımız 1988 yılında 28 demiryolcunun bir araya gelmesiyle TCDD’ nin gelişmesine katkıda bulunmak ve TCDD Personelinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, kalkınma ve dayanışmalarını sağlamak amacı ile “TCDD’Yİ GELİŞTİRME VE TCDD PERSONELİ DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA VAKFI” adında vakıf kurulmuştur.

TCDD çalışanlarına ve emekli personeline sağladığı yüksek yatırım getirisi ile TCDD Vakfı, 20 yıldır kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

TCDD’nin işbirliğiyle sefere konulan, ‘Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’ 01 Ekim 2018 Pazartesi günü, Ankara Gar’da düzenlenen törenle uğurlandı.

Ülkemizde sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılması, sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla sefere konulan tren için düzenlenen Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı.

TURHAN: “Saflarımızı Sıklaştırarak Daha Çok Çalışmalıyız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan törende yaptığı konuşmada, sosyal kooperatiflerin, imkanı, fırsatı az olan grupların çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması gibi toplumsal sorunlara çözümler üretmeyi hedeflediğini belirterek, "İki hafta boyunca şehirlerimize uğrayacak bu tren, dezavantajlı insanlarımızla o şehrin aydınlarını, ileri gelenlerini, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerini bir araya getirerek umut tohumlarını toprakla buluşturacaktır." dedi.

Bakan Turhan, ülkede bir yandan cumhuriyeti yeni bir yönetim sistemiyle tahkim ederek daha fazla üretmenin, kalkınmanın mücadelesini verirken, diğer yandan küresel oyunları bozarak bölgeye huzur, istikrar ve refah kazandırma çabasında olduklarını söyledi.

Dünyanın içinde bulunduğu süreç dikkate alındığında, yarınların bugünlerden daha iyi olacağı konusunda çoğu kimsenin pek iyimser olmadığını ifade eden Turhan, bu durumda millet olarak yapılması gerekenin, safları sıklaştırmak ve çok çalışmak olduğunu dile getirdi.

Turhan, devlet olarak da millet olarak da güçlü, kudretli durmak zorunda olduklarını vurgulayarak, "Bu coğrafyada başka türlü var olamayız, yol alamayız. Ayrıca farklı coğrafyalarda yaşayıp da gönlü bizimle olan milyonlar var, onlara karşı sorumluluklarımızı da güçlü ve kudretli olmadan yerine getiremeyiz. O nedenle bir tarağın dişleri gibi safları sıklaştırmak, her bir ferdimizi kucaklamak ve çok çalışmak zorundayız. Elbette safları sıklaştırmanın da pek çok yolu ve yöntemi var. Bugün burada toplanılmasına vesile olan sosyal kooperatifçilik de bunlardan biridir." diye konuştu.

APAYDIN: “Demiryolları Ülkemizin Her Alanda Gelişmesine Öncülük Ediyor”

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, törenin demiryollarının 162.kuruluş yıl dönümüne tevafuk eden günlere denk geldiğini hatırlatarak, Devlet Demiryollarının, bir buçuk asrı aşan tarihi süreçte sadece bir taşıma aracı olmadığının, milli mücadelenin zaferle neticelenmesine, ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel her alanda gelişmesine öncülük ettiğinin altını çizdi. 

Cumhuriyetin ilk yıllarından başlamak üzere Anadolu’nun en ücra köşelerindeki halkın, ilk doktorla, ilk içme suyuyla, ilk spor kulübüyle, ilk kütüphaneyle, ilk sinemayla demiryolları öncülüğünde tanıştığını kaydeden Apaydın, “Çelik rayları aşındıran tren katarlarıyla ayağına kadar gelen demiryolu hekimleriyle şifa bulmuş, kütüphane vagonlarında eğitim almış, bakkal vagonlarıyla hacet gidermiş, sinema vagonlarıyla da sosyal yaşamımıza zenginlik katmıştır. 1930 yılından itibaren demiryollarının bağrından çıkarak kurulan onlarca Demirspor Kulübü, ülkemizde sporun gelişmesi ve vatan sathına yaygınlaşmasında lokomotif görevi üstlenmiştir.”dedi Apaydın, gar ve istasyonlar ile demiryolu hatlarının; tarım, ağaçlandırma ve çevre düzenlemeleriyle bulunduğu yöreye kültürel zenginlik kazandıran örnek mekânlar olduğunu ifade etti.

“Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetlerimizin, Sayın Bakanlarımız, Yüce Meclisimiz ve onun değerli milletvekillerinin verdiği desteklerle yüksek hızlı ve hızlı demiryolları inşa eden, hizmete açtığı YHT hatlarını başarıyla işleten bir kurum olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de ekonomik, sosyal ve kültürel sorumluluğumuzu devam ettiriyoruz.” diye belirten  Apaydın, yenilenen yollar ve üzerinde seyreden konforlu trenlerle çok sayıda projeyi gerçekleştirdiklerini Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treninin de bunlardan biri olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

 “Ticaret Bakanlığı, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüyle birlikte düzenlediğimiz, biraz sonra da Sayın Bakanlarımız tarafından uğurlanacak, ‘Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’ de bunlardan biridir. Ankara’dan yola çıkacak trenimiz; içerisindeki seçkin konuklarıyla birlikte Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta Afyon ve Konya’ya ulaşarak, buralardaki tarihi garlarımızın otantik mekânlarında ağırlanacaktır.”

Konuşmaların ardından Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, törene katılan bakanların hareket emriyle Ankara’dan yola çıktı.

İlk olarak Eskişehir’e uğrayacak özel tren 13 Ekim’e kadar 10 il dolaşacak. özel trenin son durağı Konya olacak.

İLETİŞİM

Balgat Mahallesi 1419. Cad. No:12
Balgat / ANKARA

TELEFON & FAKS

+ 90 (312) 311 45 96
+ 90 (312) 324 23 99
+90 (312) 324 42 42